شهید مهدی آنیلی ثروتمندترین شهید جهان

شهید مهدی آنیلی ثروتمندترین شهید جهان

نام: ادواردو آنیلی(مهدی آنیلی)شهید مهدی آنیلی ثروتمندترین شهید جهان
تاریخ تولد: 6 ژوئن 1954 میلادی
شهادت: 15 نوامبر 2000 میلادی
ملیت: ایتالیایی
دین: اسلام
مذهب: شیعه

تولد

در 6 ژوئن سال 1954 ادواردو آنیلی در خانواده ای بسیار ثروتمند ایتالیایی به دنیا آمد.
پدرش سناتور جی یو وانی آنیلی ایتالیایی  مالک مجموعه کارخانه های خودرو سازی(فیات، مازراتی، فراری، لامبورگینی، لانچیا،آلفا رومئو و ایوکو.)
به همراه چندین کارخانه تولید قطعات صنعتی ، چند بانک خصوصی ، شرکت های طراحی مد و لباس، روزنامه های پر تیراژی چون لا استامپا وصاحب باشگاه یونتوس بود. ضمن اینکه خانواده آنیلی از سهام داران اصلی چندین شرکت ساختمان سازی ، راه سازی، تولید لوازم پزشکی و هلیکوپتر سازی هم بودند.
درآمد سالیانه خانواده آنیلی در دهه 80 میلادی تقریبا شصت میلیارد دلار تخمین زده می شد.

تحصیلات

ادواردو پس از طی تحصیلات ابتدایی وارد کالج آتلانتیک انگلستان می شود و مدرک دکترای خود را از دانشگاه پرینستون ایالات متحده در رشته ادیان و فلسفه شرق اخذ میکند.

مسلمان شدن

بیست ساله بود که بر حسب اتفاق در کتابخانه با قرآن کریم رو به رو می شود. با ذهنیتی پر از پرسش ترجمه اش را مطالعه کرد در آن متوجه متفاوت و آسمانی بودن این کتاب شد.
بعد از آن ادواردو به یک مرکز اسلامی در نیو یورک رفت و در آنجا درخواستش را برای مسلمان شدن ارائه نمود و نام هشام عزیز را برای خود انتخاب کرد.

گرایش به تشیع و دیدار با امام خمینی (ره)

اما نقطه عطف زندگی او شنیدن یک جمله از شبکه دو ایتالیا در مناظره ای با دیپلمات ایرانی محمد حسن قدیری ابیانه بود.

به نام خداوند قویتر از همه ناوگان آمریکا

پس از این مناظره ادواردو تصمیم به دوستی با قدیری ابیانه می گیرد. از طریق وی با تشیع و انقلاب اسلامی آشنا می شود و نام مهدی را برای خود برمی گزیند و چندین بار به ایران سفر می کند.
فروردین 1360 با امام خمینی (ره) دیدار میکند در این دیدار امام خمینی پیشانی مهدی را می بوسد.

حمایت از کشور های مسلمان و مبارزه با صهیونیسم

شهید مهدی آنیلی با اعمال نفوذ کانال یک ایتالیا را قانع کرد تا یک مستند راجع به کشور های اسلامی به تهیه کنندگی خودش بسازد. با دیدن جنایات اسرائیل با سران ایتالیا و کشور های دیگر تماس گرفت و خواستار جلو گیری از این اقدامات شود.
خانواده آنیلی با امید به تغیر عقاید مهدی وی را تحت فشار قرار می دادند. ( عزل از جانشینی پدرش در کارخانه فیات، اتهام قاچاق مواد مخد، بستری در بیمارستان روانی…).

شهادت

در 15 نوامبر2000 طبق پیش بینی های خودش به شهادت رسید:

من را خواهند کشت اما یا خواهند گفت: مریض شد، یا خواهند گفت: در یک حادثه مرد، یا خواهند گفت: خودکشی کرد.

پیکرش زیر پل فرانکو رومانو در آزاد راه تورینو _ ساوونا پیدا شد. بازرس پرونده پس از بررسی اجمالی اعلام کرد که این اتفاق یک حادثه بوده و بدون کالبد شکافی و آزمایش های دقیقتر جواز دفن را صادر کرد. عجیب تر آنکه مراسم تدفین به سرعت و به دور از چشم دوربین ها برگزار شد.